Як встановити RabbitMQ на сервер Ubuntu 24.04
RabbitMQ — це безкоштовний брокер повідомлень з відкритим вихідним кодом. Підтримуючи кілька протоколів повідомлень, RabbitMQ є найпоширенішим брокером повідомлень в Інтернеті. Він підтримує такі протоколи, як AMQP, STOMP, MQTT, HTTP, WebSockets і RabbitMQ Stream. RabbitMQ повністю відповідає стандарту JMS 1.1 і підходить для різних сценаріїв розробки, від малих до середніх і великих середовищ розгортання.
Як брокер повідомлень, RabbitMQ знаходиться між програмами і дозволяє їм спілкуватися один з одним асинхронно, надійно та зручно. Він також забезпечує тимчасове зберігання між програмами та захищає від втрати даних.
У цьому посібнику ви дізнаєтеся, як встановити сервер RabbitMQ на сервер Ubuntu 24.04. Ви також дізнаєтеся, як увімкнути плагін RabbitMQ, налаштувати користувача адміністратора RabbitMQ, а потім отримати доступ до панелі керування RabbitMQ через веб-браузер.
Передумови
Щоб заповнити цей посібник, переконайтеся, що у вас:
- Сервер Ubuntu 24.04
- Користувач без прав root і має права адміністратора
Спосіб 1: Установка сервера RabbitMQ через репозиторій Ubuntu
За замовчуванням репозиторій Ubuntu надає пакет сервера RabbitMQ, який ви можете встановити через APT. Якщо ви віддаєте перевагу найпростішій і чистій системі (без додавання стороннього репозиторію) для установки RabbitMQ, ви можете встановити RabbitMQ через репозиторій Ubuntu.
Перш за все, виконайте наведену нижче команду, щоб оновити індекс пакетів Ubuntu до останньої версії.
sudo apt update
Тепер встановіть пакет ‘rabbitmq-server‘ за допомогою команди ‘apt install‘ нижче. Введіть «Y», щоб підтвердити встановлення.
sudo apt install rabbitmq-server
Після завершення інсталяції перевірте службу «rabbitmq-server», використовуючи наведену нижче команду. Ви побачите, що сервер RabbitMQ увімкнено та працює.
sudo systemctl is-enabled rabbitmq-server sudo systemctl status rabbitmq-server
Нарешті, ви також можете перевірити порти, які використовуються сервером RabbitMQ, за допомогою наступного:
ss -tulpn
Ви можете побачити, що порти ‘5672‘ використовуються службою променя таким чином:
Спосіб 2: Встановлення сервера RabbitMQ через дзеркало Cloudsmith
Якщо вам потрібно отримати останню версію та оновлення сервера RabbitMQ, ви можете використовувати сторонній репозиторій, наданий Cloudsmith Mirror, для встановлення сервера RabbitMQ. У цьому розділі ви додасте дзеркальний репозиторій Cloudsmith, а потім встановите з нього сервер RabbitMQ.
Додайте дзеркало Cloudsmith для пакета сервера RabbitMQ, виконавши команду нижче. Завдяки цьому ви автоматично додасте ключ GPG і репозиторій для RabbitMQ.
curl -1sLf 'https://dl.cloudsmith.io/public/rabbitmq/rabbitmq-erlang/setup.deb.sh' | sudo -E bash
Після завершення процесу виконайте наступну команду ‘apt install’, щоб встановити сервер RabbitMQ.
sudo apt install rabbitmq-server
Введіть «Y», щоб продовжити встановлення.
Коли інсталяція буде завершена, перевірте службу «rabbitmq-server» за допомогою наступного. Ви можете відправити, що сервер RabbitMQ автоматично включений і працює.
sudo systemctl is-enabled rabbitmq-server sudo systemctl status rabbitmq-server
Що стосується порту сервера RabbitMQ, використовуйте команду ‘ss‘ нижче, щоб переконатися, що порт ‘5672‘ знаходиться в стані LISTEN.
ss -tulpn
Налаштування сервера RabbitMQ
Після того, як сервер RabbitMQ буде встановлений, ви можете змінити IP-адресу прив’язки за замовчуванням та ім’я вузла через файл конфігурації RabbitMQ ‘/etc/rabbitmq-env.conf‘. Це необов’язково, особливо якщо ви хочете створити кластер RabbitMQ, який буде працювати на локальній/приватній IP-адресі. Крім того, не запускайте RabbitMQ безпосередньо на загальнодоступній IP-адресі.
Відредагуйте файл конфігурації RabbitMQ ‘/etc/rabbitmq-env.conf’ за допомогою редактора ‘nano‘.
sudo nano /etc/rabbitmq/rabbitmq-env.conf
Змініть «NODENAME» на ім’я хоста вашого сервера, «NODE_IP_ADDRESS» на внутрішню IP-адресу вашого сервера Ubuntu та/або ви можете залишити «NODE_PORT» за замовчуванням. У цьому прикладі ми запустимо RabbitMQ на локальній IP-адресі «192.168.5.65».
NODENAME=noble64 NODE_IP_ADDRESS=192.168.5.65 NODE_PORT=5672
Збережіть файл і вийдіть з редактора.
Тепер виконайте команду ‘systemctl‘ нижче, щоб перезапустити сервер RabbitMQ і застосувати зміни.
sudo systemctl restart rabbitmq-server
Нарешті, запустіть команду ‘ss‘ нижче, щоб переконатися, що сервер RabbitMQ працює на вашій внутрішній IP-адресі.
ss -tulpn | grep 5672
Нижче показано, що сервер RabbitMQ працює на IP-адресі «192.168.5.65».
Налаштування адміністратора RabbitMQ
У цьому розділі ви дізнаєтеся, як увімкнути плагін ‘rabbitmq_management‘ через ‘rabbitmq-plugins‘. Це надасть вам інтерфейс адміністратора, який дозволить вам контролювати та налаштовувати RabbitMQ через веб-браузер. Після цього ви також створите користувача адміністратора для встановлення сервера RabbitMQ через командний рядок «rabbitmqctl».
Спочатку виконайте команду ‘rabbitmq-plugins‘ нижче, щоб увімкнути плагін ‘rabbitmq_management‘. Це увімкне інші плагіни, такі як «rabbitmq_management_agent» та «rabbitmq_web_dispatch».
sudo rabbitmq-plugins enable rabbitmq_management
Тепер виконайте наведену нижче команду, щоб створити нового користувача ‘admin‘ з паролем ‘adminpass‘. Потім зробіть користувача ‘admin‘ адміністратором і надайте дозволи всім доступним vhosts на сервері RabbitMQ.
rabbitmqctl add_user admin adminpass rabbitmqctl set_user_tags admin administrator rabbitmqctl set_permissions -p / admin ".*" ".*" ".*"
Далі виконайте команду ‘systemctl‘ нижче, щоб перезапустити сервер RabbitMQ і застосувати зміни. Після виконання управління RabbitMQ буде працювати на порту «15672».
sudo systemctl restart rabbitmq-server
Перевірте відкриті порти у вашій системі за допомогою наступної команди. Ви побачите, що порт «15672» знаходиться в стані LISTEN.
ss -tulpn
Доступ до управління RabbitMQ
Відвідайте IP-адресу свого сервера Ubuntu, наприклад http://192.168.5.65:15672/. Якщо все пройде успішно, ви отримаєте сторінку входу в RabbitMQ.
Введіть користувача «admin» і пароль «adminpass», а потім натисніть «Увійти» для підтвердження. Змініть ці облікові дані, якщо у вас інше ім’я користувача та пароль.
У разі успіху ви отримаєте наступну інформаційну панель керування RabbitMQ.
Висновок
Вітаємо! Ви завершили встановлення сервера RabbitMQ на Ubuntu 24.04. Ви вивчили два методи встановлення RabbitMQ: через репозиторій Ubuntu та за допомогою дзеркала Cloudsmith. Після цього ви також змінили адресу прив’язки RabbitMQ та ім’я вузла, увімкнули плагіни «rabbitmq_management» та створили користувача адміністратора за допомогою утиліти «rabbitmqctl».
Ви можете встановити RabbitMQ на інші сервери та створити кластер звідси.